Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace GDPR pro lajdáky
Zavřít
Proč se registrovat na
SledujuFilmy.cz?


Zaregistrujte se a získejte následující výhody:


Registrace zdarma
Registrace je zcela zdarma.
Přidávání do oblíbených
Vaše oblíbené filmy si budete moci uloži do oblíbených.

Účast v soutěžích
Získáte možnost účastnit se soutěží o zajímavé ceny.
Filmy na přání
Budete si moc zažádat o přidání Vašeho oblíbeného filmu.
Xavier Dolan

Xavier Dolan
Datum narození: 20.03.1989
Místo narození: Québec, Kanada

Životopis:

Xavier Dolan je herec a režisér, který se narodil 20. března v kanadském městě Québec. Jeho otec je kanadský komik, herec a autor Manuel Tadros. Xavier Dolan se netají svou homosexuální orientací.

S filmovým hraním začínal Dolan už ve 12 letech. Předtím se ještě objevil v reklamě společnosti Jean Coutu, což je kanadský lékárenský řetězec. A v epizodě kriminálního seriálu OMERTA (1996). Prvním filmem, ve kterém ztvárnil hlavní roli je dobrodružná komedie TAJNÁ PEVNOST (2001), ve které se dva dětské tábory postaví proti sobě ve "válce". Po roli v krátkometrážním snímku z roku 2006 MIROIRS D'ETÉ, následovala role v kontroverzním hororu MUČEDNÍCI (2008) francouzského režiséra Pascala Laugiera.

Zlom v jeho kariéře přišel v roce 2009, když zrežíroval a ztvárnil hlavní roli v částečně autobiografickém snímku, ke kterému napsal i scénář s názvem ZABIL JSEM SVOU MATKU. Toto drama vypráví o životě teenagera, který v sobě objeví homosexualitu a má neustávající problémy se svou matkou. Film slavil úspěch a Dolan s ním. Mimo jiných nominací a ocenění získal v roce 2010 na Filmovém festivalu v Cannes tři ze čtyř oceněních udělujících se režisérům a na Mezinárodním Filmovém festivalu ve Vancouveru vyhrál v kategorii Nejlepší kanadský celovečerní film.

V roce 2010 chtěl Xavier Dolan navázat na úspěchy svého předchozího filmu. A tak přetavil v celovečerní snímek další svůj scénář, vzniklo z toho drama o přátelství a lásce s titulem IMAGINÁRNÍ LÁSKY. Děj vypráví o pevném přátelství Francise (Xavier Dolan) a Marie (Monia Chokri) do kterého vstoupí třetí osoba a pořádně s ním zatřese.

V současné době pracuje (co by režisér) Xavier Dolan na romantickém dramatu LAURENCE ANYWAYS (2012). Ve filmu se v režisérské trojici, kromě Dolana a Suzanne Clément představí i Monia Chokri, která si zahrála v jeho snímku IMAGINÁRNÍ LÁSKY a objeví se jako herečka i v tomto.

V roce 2009 nadaboval postavičku Stana ve francouzské verzi animovaného seriálu SOUTH PARK, vysílané v Kanadě. Zajímavostí je, že Dolanův film ZABIL JSEM SVOU MATKU, získal (kromě jiných) i cenu na Českém Gay a Lesbickém Filmovém festivalu v kategorii Nejlepší film.
Zdroj: ČSFD.cz Zobrazit více

Galerie

Partnerské odkazy


Informace o zpracování osobních údajů společnost WBM Europe LTD. jako správce osobních údajů zveřejňuje prostřednictvím aplikace Databáze informací o ochraně osobních údajů, dostupné na http://oou.cloud/katalog/, kde je možné informace o zpracování osobních údajů vyhledat podle názvu správce a jednotlivých účelů zpracování.

Najdete nás na facebooku