Pro zvýšenou ochranu uživatelů stránek nyní blokujeme přehrávač FlashX. Důvodem je těžba kryptoměn. Děkujeme za pochopení. Tým SledujuFilmy.cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Zavřít
Proč se registrovat na
SledujuFilmy.cz?


Zaregistrujte se a získejte následující výhody:


Registrace zdarma
Registrace je zcela zdarma.
Přidávání do oblíbených
Vaše oblíbené filmy si budete moci uloži do oblíbených.

Účast v soutěžích
Získáte možnost účastnit se soutěží o zajímavé ceny.
Filmy na přání
Budete si moc zažádat o přidání Vašeho oblíbeného filmu.
Vít Olmer

Vít Olmer
Datum narození: 19.06.1942
Místo narození: Praha, Protektorát Čechy a Morava

Životopis:

Herec a režisér Vít Olmer se narodil 19. 6. 1942 v Praze. V osmi letech mu zemřela matka, po dobu studií žil se svým otcem v Praze. Dva roky působil v divadle v Mostě, v roce 1964 dokončil studia na DAMU. Do hlavní role ve filmu ho poprvé obsadil režisér Václav Krška - film OSENÍ (1960), kde si zahrál Lojzu, mladíka, který se musí starat o své sourozence, jejichž otec odešel od rodiny.

Na filmovém plátně ztvárňoval především role milovníků, ve filmu OSENÍ byla jeho partnerkou Zuzana Fišárková v roli učitelky. Následovaly role ve filmech ĎÁBLOVA PAST (1961) s Karlou Chadimovou nebo ZLATÉ KAPRADÍ (1963), kde si zahrál roli ovčáka Jury. Objevil se také ve filmu Oldřicha Lipského MUŽ Z PRVNÍHO STOLETÍ (1961) nebo v Kachyňově snímku VYSOKÁ ZEĎ (1964). Do třech svých filmů ho obsadil režisér Juraj Herz. Roli provozního si zahrál ve filmu HOLKA NA ZABITÍ (1975), vedlejší roli doktora ve sci-fi UPÍR Z FERATU (1981) a v malé roli se objevil také v Herzově adaptaci pohádky PANNA A NETVOR (1978).

Kromě herectví se začal už v šedesátých letech věnovat filmové režii, kterou na FAMU absolvoval v roce 1966 (absolventský snímek HOUSLISTA). Jeho první celovečerní hraný film se jmenoval TAKŽE AHOJ (1970), který pojednává „o dívce, která tak dlouho hledala, kdo by jí dal pár facek, až ho našla.“ Po desetileté přestávce natočil dětský film SONÁTA PRO ZRZKU (1980); CO JE VÁM, DOKTORE? (1984) a JAKO JED (1985) - oba se Zdeňkem Svěrákem v hlavní roli a snímek BONY A KLID (1987), pro který napsal scénář spolu s Radkem Johnem. V hlavní roli se představil Jan Potměšil, film pojednává o mladém automechanikovi, který se stane obětí veksláckých překupníků. Se scénáristou Radkem Johnem spolupracoval také na filmu TA NAŠE PÍSNIČKA ČESKÁ II (1990).

V roce 1991 natočil snímek z vojenského prostředí padesátých let TANKOVÝ PRAPOR v hlavní roli s Lukášem Vaculíkem. Devadesátá léta byla pro Víta Olmera bohužel především bojem s filmovými kritiky. V těchto letech natočil detektivní snímek NAHOTA NA PRODEJ (1993), erotické komedie PLAYGIRLS 1 a 2 (1995) nebo komedii JEŠTĚ VĚTŠÍ BLBEC, NEŽ JSME DOUFALI (1994), ve které se Víta Dolejše (Luděk Sobota) pokouší okrást kumpáni veksláka Bosse, ale hlavní hrdina je přelstí. Zatím posledním Olmerovým celovečerním filmem je WATERLOO PO ČESKU (2002), který se skládá z pěti povídek, v nichž si hlavní role zahrál Jiří Krampol.

Vít Olmer je podruhé ženatý, z prvního manželství má syna Matěje, jeho syn Filip tragicky zahynul. Se současnou manželkou Simonou Chytrovou má syna Víta.
Zdroj: ČSFD.cz Zobrazit více

Galerie