Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace GDPR pro lajdáky
Zavřít
Proč se registrovat na
SledujuFilmy.cz?


Zaregistrujte se a získejte následující výhody:


Registrace zdarma
Registrace je zcela zdarma.
Přidávání do oblíbených
Vaše oblíbené filmy si budete moci uloži do oblíbených.

Účast v soutěžích
Získáte možnost účastnit se soutěží o zajímavé ceny.
Filmy na přání
Budete si moc zažádat o přidání Vašeho oblíbeného filmu.
Tom Tykwer

Tom Tykwer
Datum narození: 23.05.1965
Místo narození: Wuppertal, Německo

Životopis:

Je jedním z nejzajímavějších renesančních osobností současného německého filmu. Režisér, tvůrce hudby, produkční a scénárista v jedné osobě, se narodil v německém Wuppertalu. Svou náklonost k filmu odhalil již velmi záhy - v 11 letech - ve filmu SUPER 8. K režírování vlastních filmů se však dostal delší oklikou, při které stihl nabrat záviděníhodné filmařské zkušenosti a svůj zdánlivý neúspěch při přijímacích zkouškách na filmovou fakultu (nebyl přijat kvůli horšímu průměru na střední škole) dokázal proměnit ve svůj prospěch - k získání neocenitelných zkušeností a rozkrytí svých dalších schopností.

Vyzkoušel si řadu profesí - skript, produkce, psaní scénářů... Pro televizi vytvořil portréty Wima Wenderse, Akiho Kaurismakiho a Petera Greenwaye. Zároveň se věnoval tvorbě krátkých filmů (BECAUSE, 1990 a následně EPILOG, 1992).

Jeho celovečerním debutem byl film SMRTELNÁ MARIE (Die tödliche Maria, 1993), za který byl i oceněn. Po čtyřleté pauze přichází se snímkem ZIMNÍ SPÁČI (Winterschläfer, 1997), jedním z uměleckých vrcholů tvorby.

Výrazně se však zviditelnil až dílkem LOLA BĚŽÍ O ŽIVOT (Lola rennt, 1998), která se stala komerčně nejúspěšnějším filmem v Německu v roce 1998. Hlavní roli Loly svěřil své tehdejší přítelkyni Franka Potente. Ta hrála také v jeho následujícím filmu PRINCEZNA A BOJOVNÍK (Der Krieger und die Kaiserin, 2000), který byl oceněn na filmovém festivale v Pule v r. 2001 hlavní cenou. Další snímek NEBE (Heaven, 2002) točil podle scénáře dvou Krzysztofů - Kieslowského a Piesiewicze (DVOJÍ ŽIVOT VERONIKY, TŘI BARVY: MODRÁ, BÍLÁ, ČERVENÁ) a výrazně se jejich tvorbou inspiroval, což bylo filmu spíše na škodu.

Jeho zatím posledním - v roce 2007 - dlouhometrážním snímkem je PARFÉM: PŘÍBĚH VRAHA (Perfume: The Story of a Murderer, 2006), který jistě neprojde festivaly bez povšimnutí.

Kromě režie se Tom Tykwer věnuje i produkci, psaní scénářů a tvorbě hudby. Od r. 1994 vlastní se společníky produkční firmu X Filme Creative Pool, v rámci níž produkuje své filmy, ale také jiné význačné německé snímky (např. GOOD BYE LENIN). Dále je autorem scénářů a překvapivě i hudby ke svým filmům. Pod hlavičkou "Pale 3" (společně s Johnym Klimekem a Reinholdem Heilem ad.) se podíleli na hudbě k filmům ZIMNÍ SPÁČI, LOLA BĚŽÍ O ŽIVOT a PRINCEZNA A BOJOVNÍK. Příležitostně jsou podepsáni i pod soundtracky k filmům jiných režisérů - např. pod skladbou "In My Head" pro soundtrack k MATRIX REVOLUTIONS.
Zdroj: ČSFD.cz Zobrazit více
Partnerské odkazy


Informace o zpracování osobních údajů společnost WBM Europe LTD. jako správce osobních údajů zveřejňuje prostřednictvím aplikace Databáze informací o ochraně osobních údajů, dostupné na http://oou.cloud/katalog/, kde je možné informace o zpracování osobních údajů vyhledat podle názvu správce a jednotlivých účelů zpracování.

Najdete nás na facebooku