Statistika návštěvnosti kin: 27.07 - 02.08   :   Dvojrole - 02.08.2020 premiéra - 0 návštěvnost kin - 0 Kč tržby   |  
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace GDPR pro lajdáky
Zavřít
Proč se registrovat na
SledujuFilmy.cz?


Zaregistrujte se a získejte následující výhody:


Registrace zdarma
Registrace je zcela zdarma.
Přidávání do oblíbených
Vaše oblíbené filmy si budete moci uloži do oblíbených.

Účast v soutěžích
Získáte možnost účastnit se soutěží o zajímavé ceny.
Filmy na přání
Budete si moc zažádat o přidání Vašeho oblíbeného filmu.
Steven Soderbergh

Steven Soderbergh
Datum narození: 14.01.1963
Místo narození: Atlanta, Georgie, USA

Životopis:

Málokterý režisér dokáže natolik dobře udělat tlustou čáru mezi uměním a komercí. Toto je jeden z nich.

Steven Soderbergh se narodil 14 ledna v Atlantě, ale už v sedmi letech se rodina stěhovala za prací jejich otce, který pracoval jako vysokoškolský profesor, do Louisiany. Když mu bylo asi patnáct, začal se angažovat v studentské filmařské společnosti, kde na 16 mm kameru natáčel krátké filmečky. Když absolvoval střední školu, vydal se na krátký čas do Hollywoodu, kde pracoval jako editor na volné noze. Ne, že by se mu tam nelíbilo, ale minimum pracovních příležitostí jej přesvědčilo k návratu domů, kde se pokračoval v rozdělané práci natáčení krátkých filmečků a psaní vlastních scénářů.

Uznání za jeho práci se mu dostalo, hned při prvním „velkém“ projetu, když se mu podařilo natočit krátký dokument o rockové skupině Yes. Ta si jeho práci pochvalovala a Soderbergh se ihned pustil do další spolupráce, ze které vyšlo koncertní video YES: 9012 LIVE (1986), a za nějž byl nominován na cenu Grammy v kategorii dlouhometrážního hudebního videa. O rok později se pustil do menšího projektu WINSTON (1987), který později rozvinul do svého festivalového hitu SEX, LŽI A VIDEO (1989), za který si v Cannes odnesl Zlatou palmu a v oscarovém klání mu zlatý plešoun v kategorii nejlepší scénář bohužel unikl. Jeremyho Ironse obsadil do hlavní role mystifikačního hraného černobílého dokumentu KAFKA (1991), v němž zkombinoval fakta ze života Franze Kafky s fikcí.

Emocionálně jedním z nejpůsobivějších Soderbergových snímků je KING OF THE HILL (1993), v němž se malý dvanáctiletý chlapec snaží zachránit svou rodinu před rozpadnutím. V roce 1997 vyslal do světa dva filmy, SCHIZOPOLIS a GRAY'S ANATOMY. Oba nesly známky experimentálně vytvářených snímků, za než si vysloužil další uznalou pochvalu. Na komediálně - romanticky - kriminální strunu zabrnkal snímkem ZAKÁZANÉ OVOCE (1998), v němž si George Clooney zahrál džentlemanského bankovního lupiče, do něhož se zamiluje vyšetřující policistka, a naopak... samozřejmě. Po ANGLIČANOVI (1999) v němž si zahrál Terence Stamp nebo Luis Guzmán natočil během jednoho roku své nejambicióznější a nejoceňovanější snímky.

ERIN BROKOWICH (2000) o mladé matce několika dětí, ze které se během krátké doby stane ekologická aktivistka a právnička zároveň, aby se postavila mocné korporaci, která znečišťuje vody okolní volné přírody, byl založen na skutečném životním příběhu. Role se zhostila Julia Roberts, která si za ni odnesla Oscara. A pak přišel TRAFFIC - NADVLÁDA GANGŮ (2000). „Traffic“ ve slangové angličtině znamenající „volný obchod s drogami“ se stal základem mozaiky tří různých příběhů, ve kterých figurovali bojovníci proti nim, členové kartelů i samotní bossové, kteří z nich mají největší profit. Soderberghovi se podařilo dokázat, jak schopným je režisérem, když se mu podařilo vyfouknout Oscara za režii i Ridleymu Scottovi, který tehdy soutěžil s mnohem ambicióznějším Gladiátorem.

Čistě oddychovou záležitostí se staly DANNYHO PARŤÁCI (2001), kteří si zrenovovali klasické dílo lupičského žánru Ocean's eleven s Frankem Sinatrou. Hvězdné herecké obsazení George Clooney, Brad Pitt, Andy Garcia, Julia Roberts, Don Cheadle uspělo hlavně u diváků, kteří se náramně pobavili. Poněkud rozporuplně byla přijata SOLARIS (2002) s Georgem Clooneym v hlavní roli, která se stala adaptací klasického sci-fi románu Stanislava Lema a remakem klasického sci-fi filmu Andreje Tarkovského. Stejně tak dopadl i HOLLYWOOD, HOLLYWOOD (2002), který byl opět částečným krokem zpět do nezávislých vod, i když v epizodních rolích se dala zahlédnout spousta slavných tváří. Na úspěch prvního dílu se snažil Soderbergh navázat svým prvním sequelem DANNYHO PARŤÁCI 2 (2004), který však sklidil mnohem menší úspěch než první díl, hlavně díky překombinovanému scénáři a to navzdory ještě hvězdnějšímu obsazení, ke kterému přibyla Catherine Zeta-Jones nebo Vincet Cassell.
Zdroj: ČSFD.cz Zobrazit více

Galerie

Partnerské odkazy


Informace o zpracování osobních údajů společnost WBM Europe LTD. jako správce osobních údajů zveřejňuje prostřednictvím aplikace Databáze informací o ochraně osobních údajů, dostupné na http://oou.cloud/katalog/, kde je možné informace o zpracování osobních údajů vyhledat podle názvu správce a jednotlivých účelů zpracování.

Najdete nás na facebooku