Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace GDPR pro lajdáky
Zavřít
Proč se registrovat na
SledujuFilmy.cz?


Zaregistrujte se a získejte následující výhody:


Registrace zdarma
Registrace je zcela zdarma.
Přidávání do oblíbených
Vaše oblíbené filmy si budete moci uloži do oblíbených.

Účast v soutěžích
Získáte možnost účastnit se soutěží o zajímavé ceny.
Filmy na přání
Budete si moc zažádat o přidání Vašeho oblíbeného filmu.
Nicholas Sparks

Nicholas Sparks
Datum narození: 31.12.1965
Místo narození: Omaha, Nebraska, USA

Životopis:

Nicholas Sparks se narodil 31. prosince 1965 v Omaze v Nebrasce profesoru Patricku Michalu Sparksovi a jeho ženě Jill Emmy Marii Sparksové. Byl prostředním ze tří dětí - starší bratr Michael Earl se narodil v roce 1964, mladší sestra Danielle (1967 - 2000) byla inspirací pro hlavní postavu Nicholasova románu Nezapomenutelná cesta.

Studoval na Bella Vista High School, poté se stal studentem katolické University of Notre Dame. V roce 1988 se setkal se svou nynější ženou Cathy Cole, kterou si v červenci roku 1989 vzal. Po svatbě žili v Sacramentu v Kalifornii, v roce 1993 se přestěhovali do New Bernu, kde napsal svůj první publikovaný román – The Notebook (1996, česky publikovaný jako Zápisník jedné lásky). S manželkou mají pět dětí: tři syny a dvě dcery – dvojčata. Přispívá do národní a místní charity a podílí se na programu kreativního psaní University of Notre Dame.

Díla:
Nicholas Charles Sparks, celý jménem, je označován za jednoho z nejúspěšnějších amerických spisovatelů současnosti. Je autorem celosvětově úspěšných románů, osm z nich bylo již použito jako předloha k neméně úspěšným filmům. V jeho románech hrají nejdůležitější roli témata jako křesťanství, láska, tragédie či osud. Dvanáct, z jeho dosud šestnácti publikovaných knih, bylo přeloženo do češtiny.

Tento sympatický spisovatel napsal za svůj život celkem 18 románů. Svůj první, nikdy nepublikovaný román, The Passing, napsal již v roce 1985, během studia na Universitě Notre Dame. Druhý, rovněž nikdy nepublikovaný román, The Royal Murders, napsal v roce 1989.
V roce 1994 napsal další román The Notebook, který však zaujal literární agentku Theresu Park, která zařídila jeho vydání v Time Warner Book Group. Záloha za vydání prvního románu činila jeden milion dolarů. The Notebook vyšel v říjnu 1996 a již první týden po svém vydání vedl žebříček bestsellerů New York Times. Sparksův první román sklidil úspěch i na mezinárodní scéně, navíc Nicholase tak dokonale finančně zabezpečil, že mohl plně oddat literární tvorbě. Sepsal řadu dalších, mezinárodně velmi úspěšných bestsellerů. To dokazuje zejména fakt, že jeho díla byla přeložena do více než 35 jazyků (včetně češtiny).

Jak již bylo zmíněno, první vydaný román nesl název The Notebook (1996). V České republice vyšel pod názvem Zápisník jedné lásky (vydání v roce 1998 a 2004). V roce 2004 jsme se dočkali také zfilmování, které se ujal Nick Cassavetes. Do hlavní role tohoto romantického filmu byl obsazen charismatický Ryan Gosling, partnerkou mu byla o něco méně známá herečka Rachel McAdams, která v tomto filmu poprvé ukázala, co v ní skutečně je. Druhou Sparksovou knihou je Message in a Bottle (1998), česky známá pod názvem Vzkaz v láhvi (1999). Tato kniha se dočkala svého zfilmování v roce 1999. Pod taktovkou režiséra Luise Mandokima si hlavní roli zahrál úžasný Kevin Costner a Robin Wright.

Třetí kniha A Walk to Remember (1999), v České republice vydána pod názvem Nezapomenutelná cesta (2000) je dalším Sparksovým zfilmovaným románem (2002), který byl do českých kin uveden pod názvem Dlouhá cesta. Režie se ujal Adam Shankman, v hlavních rolích můžeme vidět Shane Westa a Mandy Moore. Kniha Night in Rodanthe (2002), v česku známá jako Noci v Rodanthe (2003), byla zfilmována v roce 2008 Georgem C. Wolfem, který do hlavních rolí obsadil Diane Lane a charismatického elegána Richarda Gera. V roce 2006 vyšla Sparksovi kniha s názvem Dear John, česky Milý Johne, která se dočkala svého zfilmování v roce 2010 Lassem Hallströmem. V hlavní roli se představili Channing Tatum a Amanda Seyfried.

The Lucky One (2008), česky Talisman, byla zfilmována v roce 2011 Scottem Hicksem. Hlavní role se ujal Zac Efron a Taylor Schilling. V roce 2010 byl do kin uveden další Sparksův román The Last Song, česky Poslední píseň, ve kterém si zahrála zpěvačka a herečka Miley Cyrus a do té doby méně známý Liam Hemsworth. Režie se ujala Julie Anne Robinson. Lasse Hallström, který zrežíroval již dřívější Sparksův román Dear John, se Sparksem spolupracoval i na zfilmování jeho poslední knihy Safe Haven (2013), která byla do českých kin uvedena pod názvem Bezpečný přístav. Do hlavní role byl obsazen Josh Duhamel a Julianne Hough.

Dalšími Sparksovými knihami jsou:
The Rescue (2000) – česky vyšlo jako Útěk do Samoty (2002).
A Bend in the Road (2001) – česky vyšlo jako Osudová zatáčka (2002).
The Guardian (2003) – česky vyšlo jako Strážce (2003).
The Wedding (2003) – česky vyšlo jako Svatba (2005).
Three Weeks with my Brother (2004), True Believer (2005), At First Sight (2005), The Choice (2007) - tyto knihy nebyly zatím v České republice publikovány.

Kdo ví, třeba se brzy dočkáme dalšího romantického filmu na motivy některé z těchto knih.
Zdroj: ČSFD.cz Zobrazit více

Galerie

Partnerské odkazy


Informace o zpracování osobních údajů společnost WBM Europe LTD. jako správce osobních údajů zveřejňuje prostřednictvím aplikace Databáze informací o ochraně osobních údajů, dostupné na http://oou.cloud/katalog/, kde je možné informace o zpracování osobních údajů vyhledat podle názvu správce a jednotlivých účelů zpracování.

Najdete nás na facebooku