Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace GDPR pro lajdáky
Zavřít
Proč se registrovat na
SledujuFilmy.cz?


Zaregistrujte se a získejte následující výhody:


Registrace zdarma
Registrace je zcela zdarma.
Přidávání do oblíbených
Vaše oblíbené filmy si budete moci uloži do oblíbených.

Účast v soutěžích
Získáte možnost účastnit se soutěží o zajímavé ceny.
Filmy na přání
Budete si moc zažádat o přidání Vašeho oblíbeného filmu.
McLean Stevenson

McLean Stevenson
Datum narození: 15.02.1996
Místo narození: Los Angeles, Kalifornie, USA

Životopis:

McLean Stevenson se narodil 14. listopadu 1927 v americkém městě Normal ve státě Illinois jako Edgar McLean Stevenson do rodiny kardiologa Edgara McLeana Stevensona a jeho ženy Lottie Bell McLean. Jeho sestrou byla herečka Ann Whitneyová, pradědečkem viceprezident USA za prezidenta Grovera Clevelanda (1893 – 1897) Adlai Ewing Stevenson (1835 – 1914) a bratrancem demokratický kandidát na úřad prezidenta USA v letech 1952 a 1956 Adlai Ewing Stevenson (1900 – 1965).

McLean Stevenson byl známý i pod svou přezdívkou Mac a sám se účastnil jako tiskový mluvčí i prezidentské kampaně svého bratrance. Vystudoval Lake Forest Academy a sloužil u námořnictva. Poté získal bakalářský titul divadelní vědy na Northwestern University. Po vystudování se živil v rádiové stanici, jako televizní klaun v Dallasu, jako asistent a nebo prodavač zdravotnických potřeb a pojištění. S pomocí svého bratrance se Stevenson rozhodl věnovat plně herecké kariéře.

Získal stipendium na American Musical and Dramatic Academy a začal vystupoval v nočních klubech a kabaretech v New Yorku, v televizních reklamách, během léta hrál v divadle a na Broadway (objevil se např. ve hrách a dílech „Upstairs and the Downstairs“, „The Music Man“, „Bye Bye Birdie“, „I’ll Always Remember Miss What’s her Name“). Profesionalizoval se roku 1962.

Následně se začal živit jako scenárista a autor komických skečů a příležitostný herec v televizních projektech THAT WAS THE WEEK THAT WAS, THE SUMMER SMOTHERS BROTHERS COMEDY SHOW, THE GLEN CAMPBELL GOODTIME HOUR či TIM CONWAY COMEDY HOUR.

V této době se začal pravidelně objevovat jako host a herec v televizních filmech (MY WIVES JANE, MR. AND MRS. BO JO JONES, THIS WEEK IN NEMTIM, SHIRTS / SKINS atd.), seriálech a programech (např. THAT GIRL, THE DORIS DAY SHOW, LOVE, AMERICAN STYLE, THE BOLD ONES: THE NEW DOCTORS, INSIGHT, BAFFLE, THE SONNY COMEDY REVUE).

Celosvětovou popularitu a vrchol jeho kariéry mu zajistil televizní seriál M*A*S*H. Ačkoliv se původně ucházel o hlavní roli Hawkeye Pierce (Alan Alda), získal roli velitele tábora, popletený plukovník MUDr. Henry Braymore Blake, kterého hrál v prvních třech sezónách (1972 – 1975). Sám pro seriál napsal námět u epizody THE ARMY – NAVY GAME / ARMÁDA VERSUS NÁMOŘNICTVO (1973) a scénář epizody THE TRIAL OF HENRY BLAKE / SOUD HENRYHO BLAKEA (1973).

Po odchodu ze seriálu se chtěl věnovat televizním projektům, kde by hrál hlavní roli. Jeho sláva však začala uvadat a jeho seriály u diváků propadly (THE MCLEAN STEVENSON SHOW, IN THE BEGINNING, DIFF’RENT STROKES, HELLO, LARRY, CONDO nebo DIRTY DANCING).

McLean Stevenson se objevil pouze třikrát na filmovém plátně ve snímcích THE CHRISTIAN LICORICE STORE (Smallwood), WIN, PLACE OR STEAL (pan Hammond) a THE CAT FROM OUTER SPACE (Link).

V 70. a 80. letech ojediněle vystupoval jako host v dalších seriálech (př. THE CAROL BURNETT SHOW, HOTEL, THE LOVE BOAT, TALL TALES & LEGENDS, THE GOLDEN GIRLS, MATHNET, SQUARE ONE TV, TALES OF THE CITY) a filmech (THE ASTRONAUTS i CLASS CRUISE). O to více účinkoval v různých televizních zábavných pořadech (třeba DINAH!, THE HOLLYWOOD SQUARES, PASSWORD PLUS, MATCH GAME, THE TONIGHT SHOW a též SUPER PASSWORD).

Příležitostně vystupoval též v dokumentech, hostoval v divadle, věnoval se charitativní činnosti (i jako mluvčí několika organizací). Za postavu plukovníka Blakea ze seriálu M*A*S*H získal Zlatý glóbus (1974) a za léta 1973 – 1975 taky čtyři nominace na Cenu EMMY (třikrát za herecký výkon a jednou za scénář). V letech 1949 – 1979 byl ženatý s Carrie Williamson a měl s ní syna, herce Jeff MacGregora (*1957). Po rozvodu se oženil za Ginny Fosdick (1980 – 1996) a měl s ní dceru Lindsey.

Ke konci života se potýkal s vážnou nemocí. McLean Stevenson zemřel na infarkt 15. února 1996 v americkém městě Los Angeles v Kalifornii ve věku nedožitých šedesáti devíti let. Den po jeho úmrtí zesnul i herec Roger Bowen (1932 – 1996), který hrál také plukovníka Blakea ve filmu MASH (1970) Roberta Altmana.
Zdroj: ČSFD.cz Zobrazit více

Galerie

Partnerské odkazy


Informace o zpracování osobních údajů společnost WBM Europe LTD. jako správce osobních údajů zveřejňuje prostřednictvím aplikace Databáze informací o ochraně osobních údajů, dostupné na http://oou.cloud/katalog/, kde je možné informace o zpracování osobních údajů vyhledat podle názvu správce a jednotlivých účelů zpracování.

Najdete nás na facebooku