Statistika návštěvnosti kin: 27.07 - 02.08   :   Dvojrole - 02.08.2020 premiéra - 0 návštěvnost kin - 0 Kč tržby   |  
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace GDPR pro lajdáky
Zavřít
Proč se registrovat na
SledujuFilmy.cz?


Zaregistrujte se a získejte následující výhody:


Registrace zdarma
Registrace je zcela zdarma.
Přidávání do oblíbených
Vaše oblíbené filmy si budete moci uloži do oblíbených.

Účast v soutěžích
Získáte možnost účastnit se soutěží o zajímavé ceny.
Filmy na přání
Budete si moc zažádat o přidání Vašeho oblíbeného filmu.
Martin Scorsese

Martin Scorsese
Datum narození: 17.11.1942
Místo narození: Queens, New York, USA

Životopis:

Jeden z nejoceňovanějších amerických režisérů současnosti. Rodák z newyorského Queensu, jehož počátky v 70. letech jsou nedílně spjaty s aktivitami autorské generace Nového Hollywoodu a který má na svém režisérském kontě více než 25 filmů, vystudoval New York University a začínal jako střihač. Debutoval pod produkční záštitou Rogera Cormana krimipříběhem Boxcar Bertha. Do rodného New Yorku a ke svým kořenům se vrátil autobiografickým příběhem Kdo to klepe na mé dveře? (Who´s That Knocking At My Door?) a především krimidramatem Špinavé ulice (Mean Streets), které mu získalo diváckou i kritickou zaslouženou pozornost.

Jeho režijní dráha je příběh smělých autorských výbojů a provází ji řada ocenění. Scorsese získal nominaci na Oscara za režii Zuřícího býka (Raging Bull, 1980) a Posledního pokušení Krista (The Last Temptation of Christ, 1988), za režii a scénář gangsterky Mafiáni (GoodFellas, 1994), scénář milostného dramatu Věk nevinnosti (Age of Innocence, 1993) a režii dramatu Gangy New Yorku (Gangs of New York, 2002). Za celoživotní dílo obdržel mj. ocenění od Amerického filmového ústavu (1991), Amerického filmového institutu (1997), Evropské akademie udílející Césary (1990) a MFF v Benátkách (1995).

V roce 2003 získal v rámci udílení cen BAFTA nominaci na režisérkou cenu Davida Leana za Gangy New Yorku. Tuto cenu už předtím získal za scénář, produkci a režii Mafiánů. Nominován na ni byl už za režii tragikomedie Alice už tady nebydlí, dramatu vietnamského veterána Taxikář (Taxi Driver, 1976) a satiry Král komedie (The King of Comedy, 1983) – oba s jeho oblíbeným hercem Robertem De Nirem. V roce 2002 obdržel Zlatý glóbus za režii Gangů New Yorku. V roce 2003 získal svou hvězdu na hollywoodském Chodníku slávy. Martin Scorsese je však vysoce ceněný i v Evropě: na MFF v Cannes mu Velkou palmu za nejlepší film vynesl Taxikář a o pět let později ji získal za režii černé komedie Po zavírací hodině (After Hours, 1985). Vedle řady jiných dokumentů zabývajících se filmovou historií režíroval televizní dokument o dějinách italské kinematografie Il Mio Viaggio In Italia (2001).

V roce 1990 založil spolu se sedmi dalšími význačnými režiséry The Film Foundation podporující americká studia v jejich snahách uchovávat a restaurovat klasické filmy. Podobně je zaměřená i společnost Martin Scorsese Presents založená o dva roky později, která se zaměřuje na restaurování a distribuci filmové klasiky. Scorsese se věnuje také produkci: na svém kontě má např. stylovou krimi Podvodníci (The Grifters), Vzteklého psa a Glorii (Mad Max and Gloria) s Robertem De Nirem nebo Hi-Lo Country (Hi Lo Country), kterou režíroval Stephen Frears.

Na rok 2005 chystá pro televizi hudební dokument o osobnosti Boba Dylana a na následující rok ohlásil celovečerní snímek s názvem The Departed, opět v hlavní roli s Leonardem DiCapriem.
Zdroj: ČSFD.cz Zobrazit více

Galerie

Partnerské odkazy


Informace o zpracování osobních údajů společnost WBM Europe LTD. jako správce osobních údajů zveřejňuje prostřednictvím aplikace Databáze informací o ochraně osobních údajů, dostupné na http://oou.cloud/katalog/, kde je možné informace o zpracování osobních údajů vyhledat podle názvu správce a jednotlivých účelů zpracování.

Najdete nás na facebooku