Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace GDPR pro lajdáky
Zavřít
Proč se registrovat na
SledujuFilmy.cz?


Zaregistrujte se a získejte následující výhody:


Registrace zdarma
Registrace je zcela zdarma.
Přidávání do oblíbených
Vaše oblíbené filmy si budete moci uloži do oblíbených.

Účast v soutěžích
Získáte možnost účastnit se soutěží o zajímavé ceny.
Filmy na přání
Budete si moc zažádat o přidání Vašeho oblíbeného filmu.
Martin McDonagh

Martin McDonagh
Datum narození: 26.03.1970
Místo narození: Camberwell, Londýn, Velká Británie

Životopis:

Britský dramatik irského původu. Z Irska pocházejí oba jeho rodiče, kam se posléze také vrátili a zanechali šestnáctiletého Martina i jeho bratra v londýnské metropoli. Martin záhy opustil školu a dalších deset let strávil na podpoře. Oba sourozenci měli literární sklony, a když si starší ze sourozenců začal psaním vydělávat, Martin se po čase pozorování a vlastních literárních pokusů rozhodl jít stejnou cestou. Inspiraci pro svou tvorbu našel Martin McDonagh ve dvou zdrojích: v rodné zemi svých rodičů, Irsku a ve filmu.

V Irsku pobýval v létě na návštěvě u rodičů a místní dialekt i odpozorované svérázné typy domorodců se staly poznávacím znamením jeho stylu, stejně jako filmově klipový střih divadelních her, který nezapřel autorovu inspiraci ve filmové tvorbě. Martin McDonagh paradoxně neměl divadlo příliš rád a spoustu času svého období na podpoře strávil sledováním filmů, především těch s mafiánskou tematikou, plných násilí, ale i nadsázky a ironie. Nejvíce ho ovlivnili režiséři jako Martin Scorsese, David Lynch, Quentin Tarantino nebo Terrence Malick.

Jeho první literární povídky a televizní scénáře zmizely v propadlišti literárních dějin, ale poté již následovala divadelní hra Kráska z Leenane (1996), která si získala jak přízeň u kritiky, tak ohlas u publika. Hra dodnes patří mezi světově nejuváděnější hry současné dramatiky a stala se první z her tzv.Connemarské trilogie, kterou dále tvoří hry Lebka z Connemary (1997) a Osiřelý západ (1997). Na ni navázal tzv. Aranskou trilogií, kterou tvoří hry Mrzák Inishmaanský (1996), Poručík z Inishmooru (2001) a Smrtky z Inisheeru (nedokončena). Jeho poslední hra se jmenuje Pan Polštář (2003).

Všechny hry se dočkaly velkého diváckého úspěchu a podle některých zdrojů je Martin McDonagh v současnosti 2. nejhranějším dramatikem na světových divadelních scénách, hned po Shakespearovi. Jeho hry se vyznačují dokonale stylizovanými dialogy v úsporných větách, již zmiňovaným „filmovým“ střihem a scénami plnými explicitního násilí a černého humoru, který přechází do groteskní nadsázky. Autor vnímá svět jako kruté místo, kde neexistují žádné morální ani jiné hodnoty. Jeho postavami jsou obvykle primitivní figury ze dna společnosti, jejichž touhy jsou řízeny nenávistí, egoismem a vlastním pohodlím.

V roce 2007 dostal Oskara za svůj krátký film SIX SHOOTER a díky tomu mohl pro společnost Focus Featers natočit svůj první celovečerní film IN BRUGGES. V hlavních rolích se objevili Colin Farrell, Ralph Fiennes, a Brendan Gleeson. Film byl poprvé promítán na úvodním večeru filmového festivalu Sundance.
Zdroj: ČSFD.cz Zobrazit více
Partnerské odkazy


Informace o zpracování osobních údajů společnost WBM Europe LTD. jako správce osobních údajů zveřejňuje prostřednictvím aplikace Databáze informací o ochraně osobních údajů, dostupné na http://oou.cloud/katalog/, kde je možné informace o zpracování osobních údajů vyhledat podle názvu správce a jednotlivých účelů zpracování.

Najdete nás na facebooku