Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace GDPR pro lajdáky
Zavřít
Proč se registrovat na
SledujuFilmy.cz?


Zaregistrujte se a získejte následující výhody:


Registrace zdarma
Registrace je zcela zdarma.
Přidávání do oblíbených
Vaše oblíbené filmy si budete moci uloži do oblíbených.

Účast v soutěžích
Získáte možnost účastnit se soutěží o zajímavé ceny.
Filmy na přání
Budete si moc zažádat o přidání Vašeho oblíbeného filmu.
Marjane Satrapi

Marjane Satrapi
Datum narození: 22.11.1969
Místo narození: Teherán, Irán

Životopis:

Marjane Satrapi se narodila v roce 1969 v Teheránu. Pochází z volnomyšlenkářské rodiny s aristokratickou minulostí. Během dětství byla ovlivněna nestabilním vývojem politiky Íránu, prostředím relativní svobody i íránsko-iráckou válkou.

Zpočátku se učila na místním francouzském lyceu, ale ve čtrnácti letech byla rodiči poslána studovat do Vídně, aby unikla režimu. Po ukončení střední školy se vrátila do Teheránu, kde začala navštěvovat místní uměleckou universitu. Ve studiu visuálních komunukací pak pokračovala ve Štrasburku, nakonec se usadila v Paříži, kde žije dodnes.

Svojí kariéru zahájila ve Francii, kde se setkala s Davidem Beauchardem, kreslířem a ilustrátorem, a sama se této profesi začala věnovat. Celosvětově ji proslavila její grafická novela Persepolis, na kterou navázala několika pokračováními, a ve které autobiograficky líčí své zážitky z dětství v Íránu i ze studií v Evropě. Za tento komiks získala také několik cen na mezinárodních festivalech. Marjane se nadále věnuje grafickým novelám a knížkám pro děti, několik jejích prací bylo také uveřejněno v New York Times.

Do filmového světa zabrousila zatím pouze jednou a to animovanou adaptací své nejslavnější novely PERSEPOLIS, kterou spolurežírovala, a za kterou spolu s Vincentem Paronnaudem obdržela mimo jiné Zvláštní cenu poroty v Cannes.
Zdroj: ČSFD.cz Zobrazit více

Galerie

Partnerské odkazy


Informace o zpracování osobních údajů společnost WBM Europe LTD. jako správce osobních údajů zveřejňuje prostřednictvím aplikace Databáze informací o ochraně osobních údajů, dostupné na http://oou.cloud/katalog/, kde je možné informace o zpracování osobních údajů vyhledat podle názvu správce a jednotlivých účelů zpracování.

Najdete nás na facebooku