Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace GDPR pro lajdáky
Zavřít
Proč se registrovat na
SledujuFilmy.cz?


Zaregistrujte se a získejte následující výhody:


Registrace zdarma
Registrace je zcela zdarma.
Přidávání do oblíbených
Vaše oblíbené filmy si budete moci uloži do oblíbených.

Účast v soutěžích
Získáte možnost účastnit se soutěží o zajímavé ceny.
Filmy na přání
Budete si moc zažádat o přidání Vašeho oblíbeného filmu.
Jim Jarmusch

Jim Jarmusch
Datum narození: 22.01.1953
Místo narození: Akron, Ohio, USA

Životopis:

Jim Jarmusch se narodil 22. ledna 1953 v Akronu, ve státě Ohio. S filmem začal později, ale mnoho zkušeností měl již z ranného dětství. V kinech v Akronu, neměli moc širokou nabídku filmů, ale když byl Jarmusch malý, jeho matka ho brávala každou neděli do kina. A jak on sám říká, byly to většinou filmy s gigantickými krabími monstry či s příšery z tajuplných lagun. Ale jak sám dodává, vždy je hrozně miloval. Vystudoval Cayahoga Falls High School a poté šel rovnou na Nortwestern University.

Když opustil Ohio a odjel v sedmnácti do New Yorku, tak jak sám říká, zjistil, že ne všechny filmy jsou o gigantických monstrech a příšerách. Zlomový okamžik v jeho životě nastal, když odjel na roční studium do Paříže. Právě tam se zamiloval do filmového stylu francouzské kinematografie. A rozhodl se tam zůstat další rok. Přestal chodit na přednášky a celé dny trávil v kinech, kde za celou tu dobu shlédl mnoho filmů z různých zemí světa.

Když se pak vrátil zpět do New Yorku, rozhodl se stát spisovatelem! Tak přešel na Columbia University, kde vystudoval literaturu (titul B.A.-Bachelor of Arts-bakalář Svobodných umění). Ale jeho okouzlení francouzským filmem stále přetrvávalo. A tak, když už neměl žádné peníze a rozhodoval se co dál se životem, rozhodl se absolvovat filmovou školu v New Yorku. On sám nikdy žádný film před tím nenatočil, a tak vzal pár svých věcí co kdy napsal a zkusil se dostat mezi skupinu potencionálních spisovatelů (režisérů). Byl přijat a měl to velké štěstí, že při studiu dostal práci jako pedagogický asistent profesora, kterým nebyl nikdo jiný než režisér Nicholas Ray (Rebel without a Cause). Později se z nich stali kamarádi a Ray poté pomáhla Jimovi s jeho prvním filmem.

Jak Jim Jarmusch sám uvedl v jenom rozhovoru, že to byl snad jen jeho rozmar, že šel studovat a vydržel tam celé dva roky. On vlastně ani nedostal titul když školu dokončil, dostal jej až se stal známým a populárním. Důvod proč ho nedostal byl ten, že v posledním roce studia dostal stipendium což nebyl zrovna nejlepší nápad, protože on všechny peníze utratil. I když o tom, jestli to byl dobrý nebo špatný nápad bychom mohli diskutovat protože za stipendium, které bylo asi 12000 USD natočil v roce 1980 svůj první filmPERMANENT VOCATION -Trvalá dovolená.

O dva roky později následoval krátkometrážní film THE NEW WORLD (Nový svět). Jeho druhý celovečerní film spatřil světlo světa v roce 1984, STRANGER THAN PARADISE - Podivnější než ráj (Golden Camera pro nejlepší režii na festivalu v Cannes). A zajímavostí je, že na tento film měl třetinový rozpočet než u Permanent Vocation. Proto natočil jen část filmu a pak musel čekat na zázrak. Ten přišel, když uvedl svůj film jako krátkometrážní záběry na filmovém festivalu v Rotterdamu. Tam se zalíbil pár německým producentům(hlavně tedy Wimu Wendersovi) a tak dostal finanční dotaci a mohl film dokončit celý.

Již za svoje první dva filmy byl hodně chválen u kritiky. K definitivnímu upevnění jeho reputace došlo v roce 1986 po natočení jeho třetího celovečerního snímku DOWN BY LAW (Mimo zákon). A pak jeho následné dva filmy MYSTERY TRAIN (Tajuplný Vlak) 1998 “Nejlepší umělecký příspěvek“ (v Cannes) a NIGHT ON EARTH (Noc na zemi) 1991, které už jen dokreslily jeho neotřesitelnou pozici ve světě nezávislého filmu.

V roce 1995 natočil jeden ze svých nejúspěšnějších filmů, možná i díky hlavní roli, kterou stvárnil Johnny Depp, DEAD MAN (Mrtvý muž). Hudbu k tomuto filmu stvořil neopakovatelným způsobem frontman skupina Crazy Horse, Neil Young. Ten poté poprosil Jima aby natočil videoklip jeho skupině, to se Jimovi zalíbilo, že nakonec v roce 1997 vznikl stominutový muzikálově-dokumentární film o této skupině nazvaný CRAZY HORSE (Rok koně).

V roce 1999 vyústila Jimova fascinace asijským filmem a kulturou jeho dalším filmem GHOST DOG-THE WAY OF SAMURAI (Gost Dog-Cesta samuraje). S Forestem Whitakerem v hlavní roli, který se nejvíce zviditelnil ve filmu "The Last King of Scotland" (Poslední skotský král) za kterou byl nominován na oscara - "herec v hlavní roli".

Poté v roce 2002 následovala spolupráce s několika světovými autory nezávislého filmu a vznik povídkového filmu TEN MINUTES OLDER: THE TRUMPET . V roce 2003 po několika letech zkompletoval a dokončil další film, složený z několika povídek, COFFE AND CIGARETTES (Kafe a cigára), za jehož závěrečnou třetí část získal “Zlatou palmu za krátký film“ (v Cannes).

Jeho zatím poslední film jsou BROKEN FLOWERS (Zlomené květiny) z roku 2005, s Billem Murrayem v hlavní roli. Za který získal mimo jiné “Hlavní cenu poroty v Cannes“ a “Českého lva“ v kategorii nejlepší zahraniční film. Jim Jarmusch je ve filmařině a hlavně v “nezávislém filmu“ světově uznávanou osobností. A neustále všem dokazuje, že je ještě stále možné točit filmy bez přispění hollywoodské mašinérie.
Zdroj: ČSFD.cz Zobrazit více

Galerie

Partnerské odkazy


Informace o zpracování osobních údajů společnost WBM Europe LTD. jako správce osobních údajů zveřejňuje prostřednictvím aplikace Databáze informací o ochraně osobních údajů, dostupné na http://oou.cloud/katalog/, kde je možné informace o zpracování osobních údajů vyhledat podle názvu správce a jednotlivých účelů zpracování.

Najdete nás na facebooku