Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace GDPR pro lajdáky
Zavřít
Proč se registrovat na
SledujuFilmy.cz?


Zaregistrujte se a získejte následující výhody:


Registrace zdarma
Registrace je zcela zdarma.
Přidávání do oblíbených
Vaše oblíbené filmy si budete moci uloži do oblíbených.

Účast v soutěžích
Získáte možnost účastnit se soutěží o zajímavé ceny.
Filmy na přání
Budete si moc zažádat o přidání Vašeho oblíbeného filmu.
Dennis Hopper

Dennis Hopper
Datum narození: 29.05.2010
Místo narození: Venice Beach, Kalifornie, USA

Životopis:

Herectví se začal věnovat už v raném věku, v televizi debutoval v sérii "MEDIC". V roce 1953 si odbyl filmovou premiéru v kultovním westernu JOHNNY GUITAR Nicholase Raye, jenž ho o dva roky obsadil i do REBELA BEZ PŘÍČINY jako chuligánský protějšek Jamese Deana. Hopper se s Deanem úzce sblížil a mohl si tak zahrát i v posledním Deanově filmu OBR. Po tragické Deanově smrti se zdálo, že se Hopper pokoušel vypůjčit si co nejvíce z jeho osobnosti a absorbovat jeho vzdorovitý postoj k autoritám. Hopperův přílišný temperament pak byl příčinou sestupné tendence jeho tak rychle nastartované kariéry.

Když se Hopper pokoušel sehnat i jiné role než "troubled teens", na kterých založil svůj dosavadní obraz, začal navštěvovat Actors Studio. Na natáčení FROM HELL TO TEXAS Henry Hathawaye (1958) popudil celé filmové osazenstvo svými požadavky na opakování jednotlivých záběrů tak, že si musel hledat svůj filmový exil. Většinu z příštích deseti let se babral v nejrůznějších béčkách, ale mohl být rád, že sehnal vůbec nějakou práci. Producenti jeho angažování považovali za tak velký risk, že se po dokončení KEY WITNESS v roce 1960 na plátně neobjevil další tři roky. Díky pozoruhodné roli v Hathawayově westernu SYNOVÉ KATIE ELDEROVÉ v roce 1965 nesměle nakročil směrem ke svému comebacku. Poté se objevil v řadě psychedelických filmů jako v THE TRIP v roce 1967 a o rok později v hudebním filmu skupiny Monkees HLAVA. Tímto způsobem získal nové publikum především mezi odpůrci současného establishmentu.

Se svými přáteli Peterem Fondou a Jackem Nicholsonem před kamerou se rozhodl natočit vlastní film, zajistil přes $400,000 a zfilmoval scénář spisovatele Terry Southerna. Výsledkem byla v roce 1969 BEZSTAROSTNÁ JÍZDA - drogami naplněná cesta Amerikou a oscarová nominace za Hopperův scénář(spolu s Fondou a Southernem). Film, jenž byl zpočátku odmítnut producentem Rogerem Cormanen, se stal trhákem, vydělal miliony a motivoval hollywoodskou exekutivu k tomu, aby začala brát vážně jak mladé filmaře, tak mladé publikum. Doposud vyvrženec Hopper se rázem stal ikonou mladé generace a v roce 1971 dokonce produkoval autobiografický dokument AMERICAN DREAMER o svém životě a době.

Pokračováním BEZSTAROSTNÉ JÍZDY mělo být v roce 1971 THE LAST MOVIE, jež se sice setkalo s nadšeným přijetím na festivalu v Benátkách, ale většinu ostatních kritiků nijak neuchvátilo a především naprosto nezaujalo obyčejné diváky. Hopperovi se znovu zhroutila slibně nastoupená kariéra a v průběhu sedmdesátých let se objevoval pouze sporadicky většinou v nehollywoodských filmech. Taktéž jeho osobní život byl neuvěřitelně neuspořádaný - manželství se zpěvačkou Michelle Phillips travalo osm dní. Většinu sedmdesátých let strávil v podivném oparu a s reputací notorického divocha. Možná právě proto na výbornou zvládl roli šíleného novináře v APOKALYPSE Francise Forda Coppoly; mimochodem při této příležitosti takřka zešílel doopravdy.

V roce 1980 odcestoval do Kanady, aby se objevil v malém snímku OUT OF THE BLUE. Na začátku natáčení byl požádán, aby se ujal i režie a k překvapení mnohých se film setkal se slušnými ohlasy. Pomalu si začal budovat jakési postavení v americkém filmu, přijímaje nejrůznější role ve filmech od teenagerské dramatu DRAVÉ RYBY (1983) po komedii MY SCIENCE PROJECT (1985). V roce 1986 se Hopper konečně vrátil na výsluní, a to rolí divokého psychopata Franka Boothe v MODRÉM SAMETU Davida Lynche a poté dojemným ztvárněním na alkoholu závislého basketbalového asistenta v dramatu HRÁČÍ Z INDIANY, za něž dokonce získal oscarovou nominaci.

Jeho návrat byl definitivně potvrzen rolí ve filmu NA BŘEHU ŘEKY a poté i režijním počinem - policejním dramatem BARVY s Robertem Duvallem a Seanem Pennem. Zatímco jeho další díla CHATTAHOOCHEE a film noir ŽHAVÉ MÍSTO se nesetkala s přílišným úspěchem, Hopperův comeback pokračoval v devadesátých letech rolemi v úspěšných filmech PRAVDIVÁ ROMANCE (1993) a BASQUIAT(1996). Hopper získal i role "villain-du-jour" (záporných postav) v hollywoodských trhácích NEBEZPEČNÁ RYCHLOST a VODNÍ SVĚT. Vyprodukoval též spoutu nevýrazných pozapomenutých filmů (Snad s výjimkou ED TV Rona Howarda.) V roce 1999 si zahrál výstředního beatnického spisovatele Williama S. Burroughse společně s Johnny Deppem (Jack Kerouac) a Johnem Turturrou (Allen Ginsberg) v dokumentu THE SOURCE. V roce 1997 získal 87. pozici v anketě časopisu Empire "The Top 100 Movie Stars of All Time." (100 největších filmových hvězd všech dob).

Koncem roku 2009 byla Hopperovi diagnostikována rakovina prostaty v pokročilém stádiu. Pár měsíců na to bylo lékaři oznámeno, že nemoc metastázovala do hercových kostí. Dennis Hopper zemřel ve svém domě 29. května 2010 ve věku 74 let na komplikace způsobené touto zákeřnou nemocí.
Zdroj: ČSFD.cz Zobrazit více

Galerie

Partnerské odkazy


Informace o zpracování osobních údajů společnost WBM Europe LTD. jako správce osobních údajů zveřejňuje prostřednictvím aplikace Databáze informací o ochraně osobních údajů, dostupné na http://oou.cloud/katalog/, kde je možné informace o zpracování osobních údajů vyhledat podle názvu správce a jednotlivých účelů zpracování.

Najdete nás na facebooku