Statistika návštěvnosti kin: 27.07 - 02.08   :   Dvojrole - 02.08.2020 premiéra - 0 návštěvnost kin - 0 Kč tržby   |  
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace GDPR pro lajdáky
Zavřít
Proč se registrovat na
SledujuFilmy.cz?


Zaregistrujte se a získejte následující výhody:


Registrace zdarma
Registrace je zcela zdarma.
Přidávání do oblíbených
Vaše oblíbené filmy si budete moci uloži do oblíbených.

Účast v soutěžích
Získáte možnost účastnit se soutěží o zajímavé ceny.
Filmy na přání
Budete si moc zažádat o přidání Vašeho oblíbeného filmu.
Cameron Crowe

Cameron Crowe
Datum narození: 13.07.1957
Místo narození: Palm Springs, Kalifornie, USA

Životopis:

Narodil se 13. července 1957 v kalifornském San Diegu. Poté, co v 15 letech dokončil střední školu, začal psát články pro časopis Rolling Stone, kde se časem vypracoval na pozici editora. Napsal do tohoto časopisu portréty o takových hudebních legendách jako Bob Dylan nebo David Bowie.

Jeho první kniha byla zfilmována a Cameron k ní napsal scénář. Film ZLATÉ ČASY NA RIDGEMONT HIGH se stal odrazovým můstkem pro kariéru budoucích hvězd(Penn, Cage, J. J. Leigh). Film se stal nečekaným hitem roku 1982 a měl úspěch i u kritiků. Během natáčení tohoto filmu se seznámil s herečkou Nancy Wilson, kterou si v roce 1986 vzal za manželku. V roce 2000 se jim narodila dvojčata - oba kluci. Jeho druhý (spolu)scénář k filmu WILD LIFE nezaznamenal úspěch předchozího díla. V roce 1989 měl premiéru jeho režijní prvotina, ŘEKNI COKOLIV... John Cusack, představitel hlavní role v tomto filmu, obdržel cenu pro nejslibnějšího herce.

Veřejně trochu známějším se stal až dalším filmem, SINGLES. Tento film o láskách a potkávání 6 mladých lidí(např. Bridget Fonda, Matt Dillon), který se odehrává v Seattlu a měl premiéru v roce 1992, zaujme mimo jiné i skvělým soundtrackem(Pearl Jam, Soundgarden, hvězdy tehdejší hudební scény v Seattlu). Jak k ŘEKNI COKOLIV..., tak k SINGLES si napsal scénář sám.

Crowe pak dlouho připravoval svůj další film - a vyplatilo se. JERRY MAGUIRE, v hlavní roli s Tomem Cruisem, získal několik ocenění a na Oscarech v roce 1997 se radoval Cuba Gooding ze zlatého plešouna v kategorii "nejlepší herec ve vedlejší roli". Tento film se stal průlomovým pro René Zellwéger (i ona dostala za tento film několik cen). Kromě Oscara pro Goodinga získal film nominace v kategoriích "nejlepší herec v hlavní roli"(Cruise), nejlepší film, nejlepší střih a nejlepší původní scénář(samozřejmě pro Crowea).

Crowe je velkým obdivovatelem Billyho Wildera a v listopadu 1999 vyšla kniha Conversations with Wilder. Jeho zatím kriticky nejúspěšnějším filmem je NA POKRAJI SLÁVY. Autobiografický příběh o zákulisí rock ´n´ rollu v 70. letech byl zahrnut cenami a Crowe si konečně došel v roce 2001 pro Oscara v kategorii "nejlepší původní scénář". Herečky Frances McDormand a Kate Hudson(pro ni to byl průlomový film) byly nominovány ve stejné kategorii (nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli) na Oscara a stejným způsobem (tedy nominací) byl oceněn i střih. Na Zlatých glóbech film vyhrál v kategorii "nejlepší komedie/muzikál" a pro cenu si došla i Kate Hudson.

Croweův další film, VANILLA SKY, v hlavní roli opět s Tomem Cruisem, není původní. Je to americký remake španělského filmu ABRE LOS OJOS. Jako poctu tomuto filmu byla obsazena Penélope Cruz do stejné role (Sofia) jako ve španělském originálu. Tento film získal jedinou nominaci na Oskara pro Paula McCartneyho v kategorii "nejlepší píseň". Crowe tentokrát působil v roli adaptátora.
Zdroj: ČSFD.cz Zobrazit více

Galerie

Partnerské odkazy


Informace o zpracování osobních údajů společnost WBM Europe LTD. jako správce osobních údajů zveřejňuje prostřednictvím aplikace Databáze informací o ochraně osobních údajů, dostupné na http://oou.cloud/katalog/, kde je možné informace o zpracování osobních údajů vyhledat podle názvu správce a jednotlivých účelů zpracování.

Najdete nás na facebooku