Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace GDPR pro lajdáky
Zavřít
Proč se registrovat na
SledujuFilmy.cz?


Zaregistrujte se a získejte následující výhody:


Registrace zdarma
Registrace je zcela zdarma.
Přidávání do oblíbených
Vaše oblíbené filmy si budete moci uloži do oblíbených.

Účast v soutěžích
Získáte možnost účastnit se soutěží o zajímavé ceny.
Filmy na přání
Budete si moc zažádat o přidání Vašeho oblíbeného filmu.
Božena Němcová

Božena Němcová
Datum narození: 21.01.1862
Místo narození: Praha, Rakouské císařství

Životopis:

Narodila se ve Vídni v roce 1820. V 17 letech se provdala za úředníka finanční stráže Josefa Němce, který byl o mnoho let starší. V prvních letech po sňatku se manželé stěhovali téměř každý rok. Během tohoto kočovného života stačila porodit čtyři děti. V letech 1842-1845 se celá rodina usídlila v Praze. Němcová se se brzy stala hvězdou a také začala psát.
 
Když se Němcovi odstěhovali na Chodsko, začala chodit mezi prosté lidi, se kterými si vždy dobře rozuměla. Stala se horlivou sběratelkou a zapisovatelkou lidových pohádek, pověstí a zvyků, které zužitkovala jako líbezné a dodnes klasické lidové pohádky (Národní báchorky a pověsti, 1845-1847).

V roce 1848 se oba Němcovi horlivě věnovali agitační práci mezi lidem, Němec dokonce kandidoval na poslance. J. Němec byl nakonec přeložen do Uher, Němcová s dětmi se usadila v Praze. Za manželem podnikla tři cesty na Slovensko (tehdy k Uhrám patřilo), zemi si zamilovala, seznámila se s tamními spisovateli a nasbírala mnoho materiálů pro své pohádky (Slovenské pohádky a pověsti, 1857-1858).

Konflikty mezi manžely Němcovými, které se objevovaly už od počátku vyvrcholily rozchodem. Němcovou v padesátých letech začaly pronásledovat i osobní tragédie - úmrtí milovaného syna Hynka i vlastní nemoc. Přátelé a bývalé lásky se k ní přestávali znát. Na podzim 1861 odjela do Litomyšle, kde nakladatel Augusta plánoval vydání jejích spisů. Nemoc byla ale rychlejší, o Vánocích ji Němec odvezl zpátky do Prahy, kde v lednu zemřela.

Většina jejích děl vznikla ze života prostých lidí, podobně jako pohádky. Často se soustřeďovala na osudy statečných žen (Baruška-1853, Divá Bára-1856, Karla-1855). V podstatě jsou to příběhy výchovné.

Nejznámějším a nejkrásnějším dílem je bezesporu Babička (1855), které autorka psala po úmrtí syna. Hlavní hrdinkou je její vlastní babička Magdaléna Novotná. Babička je na vysoké úrovni i jazykově; Němcová češtinu kultivovala a obohatila o lidové výrazy. Dílo Babička bylo přeloženo do mnoha světových jazyků a dočkalo se i mnoha výtvarných, divadelních a filmových zpracování.
Zdroj: ČSFD.cz Zobrazit více
Partnerské odkazy


Informace o zpracování osobních údajů společnost WBM Europe LTD. jako správce osobních údajů zveřejňuje prostřednictvím aplikace Databáze informací o ochraně osobních údajů, dostupné na http://oou.cloud/katalog/, kde je možné informace o zpracování osobních údajů vyhledat podle názvu správce a jednotlivých účelů zpracování.

Najdete nás na facebooku