Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace GDPR pro lajdáky
Zavřít
Proč se registrovat na
SledujuFilmy.cz?


Zaregistrujte se a získejte následující výhody:


Registrace zdarma
Registrace je zcela zdarma.
Přidávání do oblíbených
Vaše oblíbené filmy si budete moci uloži do oblíbených.

Účast v soutěžích
Získáte možnost účastnit se soutěží o zajímavé ceny.
Filmy na přání
Budete si moc zažádat o přidání Vašeho oblíbeného filmu.
Ang Lee

Ang Lee
Datum narození: 23.10.1954
Místo narození: Pching-tung, Tchaj-wan

Životopis:

Ang Lee se narodil v roce 1954 v Taiwanském Pingtungu. Po dokončení National Taiwan College Of Arts (1975) přijel studovat do USA. Byl přijat na prestižní školu University of Illinois. Zde vystudoval divadelní režii. Brzo se však ukázalo, že divadlo není pro Anga to pravé. Vydal se tedy do New Yorku (NY University), kde získal titul v oboru filmová produkce.

Prvního projektu se zúčastnil v roli asistenta režie. Jednalo se o studentský film JOE'S BED-STUY BARBERSHOP: WE CUT HEADS (1983). Režie se ujal Spyke Lee. Následně se Ang věnoval psaní scénářů. Režijně debutoval až v roce 1992 s komedií PUSHING HANDS. Film řeší problematiku střetu asijské a americké kultury. Velký úspěch sklidil Angův druhý snímek THE WEDDING BANQUETE (1993) - nominace na Oscara, Zlatý Globus, ocenění Zlatý Medvěd (Berlínský Filmový Festival). Stěžejní téma tohoto dramatu se nachází v přiznání homosexuální orientace rodičům. Trilogii o střetu kultur a generací uzavírá romantickou komedií EAT DRINK MAN WOMAN (1994). Tento film mu přinesl další nominaci na Oscara.

V roce 1995 se Ang Lee zařazuje do hollywoodského "mainstreamu" snímkem SENSE AND SENSIBILITY. S tímto romanticky laděným dramatem získává prvního Oscara (nejlepší scénář). Na udílení Oscarů se tento snímek objevil i v dalších nominacích - nejlepší film, nejlepší herečka v hlavní roli (Ema Tompson). Další výrazný úspěch pro Anga znamená rodinné drama THE ICE STORM (1997). Jedná se o adaptaci známého románu Ricka Moodyho. Snímek získal cenu za nejlepší scénář (autor James Schamus) na filmovém festivalu v Cannes. Následuje western RIDE WITH THE DEVIL (1999), který sklidil obdiv kritiky i diváků.

Do filmové historie se Ang nesmazatelně zapsal v roce 2000. V tento rok přichází na plátna kin legendární film CROUCHING TIGER, HIDDEN DRAGON (v českém překladu: Tygr a Drak). Jedná se o akční fantasy, kterému vévodí na svou dobu nevídané trikové efekty a kvalitně propracovaný scénář. Není tedy divu, že snímek získává Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Ang získává Zlatý Globus za nejlepší režii. Film CROUCHING TIGER, HIDDEN DRAGON si dodnes drží prestižní prvenství - nejvýdělečnější cizojazyčný snímek v historii kinematografie.

Z dalších prací jmenujme napřiklad snímky CHOSEN (2001), HULK (2003). V roce 2005 přichází do kin snímek s názvem BROKEBACK MOUNTAIN. Citlivá romance o vztahu dvou mužů zasazená do prostředí USA 60. let. Ang za tento počin získává Oscara v kategorii nejlepší režie. Nutno dodat, že jistě zcela poprávu.
Zdroj: ČSFD.cz Zobrazit více
Partnerské odkazy


Informace o zpracování osobních údajů společnost WBM Europe LTD. jako správce osobních údajů zveřejňuje prostřednictvím aplikace Databáze informací o ochraně osobních údajů, dostupné na http://oou.cloud/katalog/, kde je možné informace o zpracování osobních údajů vyhledat podle názvu správce a jednotlivých účelů zpracování.

Najdete nás na facebooku